Kategorie
własne

Prawie tydzień później

Witajcie, witajcie, moi szanowi przyjaciele, czytelniki, czytelnictwo i w ogóle to i tamto, czyli wszysto inne! Jak już niektórzy z czytelnicząt wie, zakupił ja sobie ostatno norda2 😛 (I ni chodzi tu o smocka) i mam go już prawie tydzień, podzielić się więc mogę tym, czego doświadczyłem i czego nie doświadczyłem, a czego się spodziewałem po tym telefonie, cz raczej po jakimkolwiek telefonie z androjebem w pamięci.

Rozmiar

Telefon jest dłuższy od s10 tyle, że jak kładę palec bokiem, czyli paznokciem w kierunkuk np mnie na ekranie, i do tego dołożę samsunga równając oba porty ładowania, to ten palec spokojnie mi się na ekranie mieści, jest również nieco szerszy. No cóż, 6,44 i 6,1 cala to jednak troche różnicy jest. S10 wydaje mi się ponadto nico lżejszy, nie chce mi się teraz porównywać ich na stronach producentów, co i gdzie ma jakie konkretne wymiary, tego jednak się spodziewałem kupując ten telefon, gdyż przeczytałem to już gdzieś wcześniej.

Parametry

Nie robiłem jeszcze benchmarków porównawczych procesorów w obu telefonach, natomiast i na to przyjdzie kolej. Nord2 w moim przypadku wyposażony jest w procesor MT6893, dumnie śmiejący sie przedstawiać jako Mediatek dimensity 1200AI, 12 gb ram, prawdopodobnie lpddr4, albo cokolwiek podobnego, co się teraz montuje w smartfonach oraz ponoć szybką pamieć UFS 3.1, a tego UFS 3.1 jest aż 256 gb, także starczy na pewno na wszystko, cokolwiek zapragnę na ten telefon wrzucić przez usb C w w wersji 2.0… Heh, śmisznie, ale byffa. Bateria zaś ma pojemności 4500mah i jest to ponoć ogniwo litowo-polimerowe, na razie nie udało mi się tego w żaden sposób zweryfikować. A i jeszcze, co do procesora, ktoś mówił, że niby kondensatory upakowane są w technologii wytwarzania 6nm, cz jak to się dokładnie nazywa, dzisiaj nie pamiętam, przepraszam was za to bardzo.
Co ciekawe, Accu Battery PRO nie potrafi pzyznać, że bateria faktycznie ma te 4500 mah i ciągle upiera się, że ma tylko 1000, natomiast z tego co widzę po pełnym naładowaniu, ładuje się tylko do lekko ponad 2300 mah, więc jest to śmieszne, natomiast trzyma dłużej niż mój dwuletni s10, nawet mi się zdaje, że trzyma dłużej niż s10 świeżo wyjęty z pudełka bez kombinowania w tryb oszczędzania energii i tryb wysokiej wydajności, chodz sobie z wyłązonymi tymi oboma przełącznikami i w zupełności to wystarcza na 1,5 dnia standardowej pracy używając aktywnych dwóch kart SIM w trybie LTE, włączonym wifi i sporadyczym korzystaniu z bluetooth do słuchawek lub przesyłania plików.

Użytkowanie

Pierwsze, co mnie rozwścieczyło, bo przecież nie mogłoby być czegoś, co mnie nie rozdrażni i doprowadzi do wścieklizny, to przenoszenie danych z samsunga na norda. Za pierwszym razem przeniosłem dane ze starego andro na nowego, klikając w odpowiedni przycisk podczas konfiguracji. No OK, wszystko, na pierwsze fliknięcia palców na skonfigurowanym ekranie zdawało się być przeniesione… Następnie z ciekawości wszedłem sobie w wiadomości i… Nic! Nie mam żadnych wiadomości! Od tamtego momentu zastanawiałem się nad kopnięciem go do factory, co by sobie wszystko jednak z google’a zassać, jak to robiłem przy przesiadce z mi a2 na s10, natomist straaasznie mi się nie chciało, gdyż później skonfigurowałem sobie aplikację banku i nie chciało mi się tegoznowu robić. Pamiętam, że appka samsunga pozwalała przenieść dne na dowolny telefon, okazało sę jednak, że nie mam przejściówki żeby spiąć oba telefonu, a przez wifi się nie widziały. W ostateczności zrestartowałem telefon do fabryków ok 12 w nocy i potem przez 40 minut znów ściągałem vocalizery, csry i wszystko inne… żeby jakoś sensownie z tego telefonu orzystać. Po zassaniu wszystkiego z komputera i przez google wszystko zdawało się być na swoim miejscu, więc przystąpiłem do ponownego logowania się do wszelakich aplikacji tego wymagających, a które posiadałem i z których często korzystałem na samsungu, oprócz whatsappa oczywiście, tego syfu na tym tlefonie nie będzie.
Kolejnym mankamentem, który mnie lekko drażni jest brak możliwości odblokowania telefonu odciskiem palca bez uprzedniego wybudzenia ekranu przyciskiem do tego służącym… W sumie powoli się przyzwyczajam, więc może jakoś przejdzie. Czytnik jest umieszczony w ekranie, jak w s10 tylko środek czujnika jest chyba nieco niżej, natomiast spokojnie trzymając telefon jedną ręką jestem w stanie nacisnąć klawisz boczny do wybudzenia ekranu, a następnie położyć palec na czytniku, co by go sobie odblokować.
W OxygenOS brakuje mi również opcji dodania skrótu aplikacji na ekran główny, niestety trzeba ją przeciągnąć z listy wszystkich zainstalowanych na telefonie aplikacji, któa dostępna jest po przeciągnięciu dwóch palców na ekranie głównym w górę… Lista aplikacji jest jednostronna, więc jeśli chcę np dostać się do zeraga, a nie chcę używać wyszukiwarki muszę przewinąć cały ekrn, najczęściej robię to również dwoma palcami.
Koeljną rzeczą, która mnie drażni jest tryb w kieszeni, który uniemożliwia mi odblokowanie telefonu, gdy czujnik zbliżeniowy znajduje się zbyt blisko ciała, ponoć w celu zapobiegania przypadkowym dotknięciom i kliknięciom ekranu w kielni… I oczywiście co? Przełącznik do wyłączenia tej zbędnej wg mnie opcji oczywiście zniknął po którejś aktualizacji Oxygena
W ustawienich mamy również kilka przycisków nizaetykietowanych, natomiast z pewnością nikt inny pza mną nie będzie ich nigdy używał, mogę nawet założyć że przeciętny niewidomus mający ochotę zakupić sobie tego szrota nawet nie będzie ich specjalnie szukał, gdyż w zasadzie telefon od razu po skonfigurowaniu, który to konfigurator jest tak dostępny, jak słyszeliście w nagraniu post niżej, jest w zasadzie gotowy do dzwonienia.

SIM itd

Szufladka na karty sim znajduje się obok portu usb na dolnej krawędzi telefonu, w zestawie z telefonem dostajemy tzw. kluczym, którym możemy szufladkę wysunąć… I pierwze moje zaskoczenie to, ze szufladka robi wrażenie takiej, jakby dało się tam wsadzić tylko jedną kartę… Nic bardziej mylnego. Obmacując dokładniej szufladkę możemy odkryć, że karta leży jedna nad drugą, tzn. po z jednej strony szufladki leży jedna karta, następnie odwracamy szufladkę na drugą stronę, niczym kasetę i montujemy sobie drugą kartę z drugiej strony. Nie sprawdzałem tego jeszcze, natomiast w takiej sytuacji nie ma chyba znaczenia, w jakim położeniu tą szufladkę wsuniemy z powrotem do telefonu, natomiast ja przewróciłem ja do tego położenia, w którym ją wyciągnąłem i wsunąłem ponownie do telefonu, już wyposażoną w karty. Telefon nas pyta, jaka karta do czego ma służyć i czy ma pytać z której karty dzwonić, zaznaczamy co chcemy lub klikamy anuluj tak, jak zrobiłem to ja i możemy już skorzystać z tego telefonu.

Co z tym 5g

Mieszkając w Warszawie i jeżdżąc do pracy w centrum w playu nigdy nie udało mi się doświadczyć owego 5g, tak zachwalanego przez część społeczeństwa, zaś znienawidzonego przez część nieuświadomioną z czym to sę żre… Natomiast kiedyś udam się pod jakiś maszt i sprawdzę, czy faktycznie obsługa tego 5g jest czy jej nie ma, w telefonie wszystko ustawione jest dobrze. Co do wkłądania kart sim, niewiem jak je stmtąd wyjąć, gdyż dość ciężko je się tam wsadzało… No ale mniejsza

Ładowanie, grzanie

Niektózy mówili, ze mediatek beeeee, że się grzeje, że zżera baterię @nuno69 wywołuję do tablicy… Natomiast ja nie doświadczyłem ani jednego, ani drugiego. Telefon sę nie zawiesza, nie nagrzewa, nie zżera baterii tak, jak napisałem to gdzieś wyżej, oczywiście po przestawieniu sobie odświeżania ekranu na 60hz, bo po co więcej?

Ładowarka dołączona do zestawu ma aż 65w i ponoć pozwala naładować telefon w czasie krótszym niż godzina… Nie wiem, nie sprawdzałem i nie zamierza, przynajmniej nie w najbliższym czasie, szkoda baterii. Telefon ładuję 100w ładowarką do laptopa.

Podsumowanko

Nie dziś! To, czy poleciłbym ten telefon komuś, kto szuka stosunkowo niedrogiego telefonu, który spełni flagowe potrzeby biednych niewidomusów napiszę wam za tydzień
Pozdrawiam!

Kategorie
głosowe

Anpoking and cold start

EltenLink